Part Number:NCV8402ASTT3G
Manufacturer:onsemi
Description:IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
Package:
Detailed Description:Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2A SOT-223 (TO-261)
60000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | onsemi |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | Low Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 42V (Max) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Rds On (Typ) | 165mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Auto Restart |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.