Part Number:BC817K40E6433HTMA1
Manufacturer:Infineon Technologies
Description:TRANS NPN 45V 0.5A SOT23
Package:
Detailed Description:Bipolar (BJT) Transistor NPN 45 V 500 mA 170MHz 500 mW Surface Mount PG-SOT23
150000 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | Infineon Technologies |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 45 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 700mV @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 250 @ 100mA, 1V |
| Power - Max | 500 mW |
| Frequency - Transition | 170MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | PG-SOT23 |
| Base Product Number | BC817 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.