Part Number:MBR0520LT1G
Manufacturer:onsemi
Description:DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123
Package:
Detailed Description:Diode 20 V 500mA Surface Mount SOD-123
48000 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | onsemi |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Product Status |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 385 mV @ 500 mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250 µA @ 20 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123 |
| Supplier Device Package | SOD-123 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 125°C |
| Base Product Number | MBR0520 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.