Part Number:IPW65R080CFDA
Manufacturer:Infineon Technologies
Description:MOSFET N-CH 650V 43.3A TO247-3
Detailed Description:N-Channel 650 V 43.3A (Tc) 391W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
10120 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 43.3A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 80mOhm @ 17.6A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 1.76mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 161 nC @ 10 V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4440 pF @ 100 V |
| Power Dissipation (Max) | 391W (Tc) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | PG-TO247-3 |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Base Product Number | IPW65R080 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.