Part Number:IRF3710PBF
Manufacturer:Infineon Technologies
Description:MOSFET N-CH 100V 57A TO220AB
Package:
Detailed Description:N-Channel 100 V 57A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-220AB
875200 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | Infineon Technologies |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 57A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 23mOhm @ 28A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 130 nC @ 10 V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3130 pF @ 25 V |
| Power Dissipation (Max) | 200W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Base Product Number | IRF3710 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.