Part Number:WL1835MODGBMOCR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:RF TXRX MODULE BLUETOOTH SMD
Package:
Detailed Description:Bluetooth, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.2 Transceiver Module 2.4GHz Surface Mount
10800 in stock
| Category | RF and Wireless |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | WiLink™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| RF Family/Standard | Bluetooth, WiFi |
| Protocol | 802.11b/g/n, Bluetooth 4.2 |
| Modulation | CCK, DSSS, GFSK, OFDM |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate | 54Mbps |
| Power - Output | 17.3dBm |
| Sensitivity | -96.3dBm |
| Serial Interfaces | SDIO, UART |
| Voltage - Supply | 2.9V ~ 4.8V |
| Current - Receiving | 49mA ~ 85mA |
| Current - Transmitting | 238mA ~ 420mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Package / Case | Module |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.