Part Number:VNQ7040AYTR
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO36
Package:
Detailed Description:Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 24A PowerSSO-36 EPD
8000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 4 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | Parallel |
| Voltage - Load | 4V ~ 28V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 24A |
| Rds On (Typ) | 40mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PowerSSO-36 EPD |
| Package / Case | 36-PowerBFSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Base Product Number | VNQ7040 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.