Part Number:STM32F030C8T6
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M0 series Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7×7)
32000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | STM32F0 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 48MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 39 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 12x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7×7) |
| Base Product Number | STM32 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.