Part Number:TLV70450DBVR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC REG LINEAR 5V 150MA SOT23-5
Package:
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
150000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.1V @ 100mA |
| Current - Output | 150mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 4.5 µA |
| Current - Supply (Max) | 5.5 µA |
| PSRR | 60dB (100kHz) |
| Protection Features | Over Current, Reverse Polarity |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Base Product Number | TLV70450 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.