Part Number:STN851
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:TRANS NPN 60V 5A SOT223
Package:
Detailed Description:Bipolar (BJT) Transistor NPN 60 V 5 A 130MHz 1.6 W Surface Mount SOT-223
452100 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 200mA, 5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 150 @ 2A, 1V |
| Power - Max | 1.6 W |
| Frequency - Transition | 130MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Surface Mount |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.