Part Number:NUP2105LT1G
Manufacturer:onsemi
Description:TVS DIODE 24VWM 44VC SOT23-3
Package:
Detailed Description:44V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
150000 in stock
| Category | Circuit Protection |
|---|---|
| Mfr | onsemi |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | 2 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 24V (Min) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 26.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 44V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 8A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | 350W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | 30pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Base Product Number | NUP2105 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.