Part Number:MK61FN1M0VMJ12
Manufacturer:NXP
Description:IC MCU 32BIT 1MB FLSH 256MAPPBGA
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M4 Kinetis K60 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 256-MAPPBGA (17×17)
450 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | Kinetis K60 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 120MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Peripherals | DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 128 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 77x16b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Supplier Device Package | 256-MAPPBGA (17×17) |
| Base Product Number | MK61FN1M0 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.