Part Number:ISO1176DWR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:ISO RS485/422 PROFIBUS 2.5KVRMS
Package:
Detailed Description:RS422, RS485 Digital Isolator 2500Vrms 3 Channel 40Mbps 25kV/µs CMTI 16-SOIC (0.295″, 7.50mm Width)
2000 in stock
| Category | Isolators |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Type | RS422, RS485 |
| Isolated Power | No |
| Number of Channels | 3 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 2/1 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Data Rate | 40Mbps |
| Voltage - Supply | 3.15V ~ 5.5V, 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.