Part Number:FS32K146UAT0VLLT
Manufacturer:NXP USA Inc.
Description:IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M4F S32K Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 112MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14×14)
8250 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | S32K |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 112MHz |
| Connectivity | CANbus, FlexIO, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 89 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 24x12b SAR; D/A1x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14×14) |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.