Part Number:DSPIC30F2010-30I/SP
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SPDIP
Package:
Detailed Description:dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-SPDIP
15000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | dsPIC™ 30F |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Core Processor | dsPIC |
| Core Size | 16-Bit |
| Speed | 30 MIPs |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 20 |
| Program Memory Size | 12KB (4K x 24) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 6x10b |
| Oscillator Type | Internal |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.