Part Number:BSS138-7-F
Manufacturer:Diodes Incorporated
Description:MOSFET N-CH 50V 200MA SOT23-3
Package:
Detailed Description:N-Channel 50 V 200mA (Ta) 300mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
879200 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | Diodes Incorporated |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 200mA (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.5Ohm @ 220mA, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 50 pF @ 10 V |
| Power Dissipation (Max) | 300mW (Ta) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Base Product Number | BSS138 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.