Part Number:AT91SAM7X256C-AU
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC MCU 16/32B 256KB FLSH 100LQFP
Package:
Detailed Description:ARM7® SAM7X Microcontroller IC 16/32-Bit 55MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14×14)
4000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | SAM7X |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Core Processor | ARM7® |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Speed | 55MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I2C, SPI, SSC, UART/USART, USB |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 62 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V ~ 1.95V |
| Data Converters | A/D 8x10b |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.