Part Number:MCIMX535DVP1C2
Manufacturer:NXP USA Inc.
Description:IC MPU 32BIT ARM 529PBGA
Package:
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-HVSSOP
5000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | i.MX53 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 1GHz |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ SIMD |
| RAM Controllers | LPDDR2, DDR2, DDR3 |
| Graphics Acceleration | Yes |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| SATA | SATA 1.5Gbps (1) |
| USB | USB 2.0 (2), USB 2.0 + PHY (1), USB 2.0 OTG + PHY (1) |
| Voltage - I/O | 1.3V, 1.8V, 2.775V, 3.3V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TC) |
| Security Features | ARM TZ, Boot Security, Cryptography, RTIC, Secure Fusebox, Secure JTAG, Secure Memory, Secure RTC, Tamper Detection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 529-FBGA |
| Supplier Device Package | 529-FBGA (19×19) |
| Additional Interfaces | 1-Wire, AC'97, I²C, I²S, MMC/SD, SAI, SPI, SSI, UART |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.