Part Number:STM32F215RGT6
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M3 STM32F2 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-LQFP (10×10)
4800 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | STM32F2 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 120MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, MMC, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 51 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 132K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10×10) |
| Base Product Number | STM32F215 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.