Part Number:DMP6110SVTQ-7
Manufacturer:Diodes Incorporated
Description:MOSFET P-CH 60V 7.3A TSOT26
Package:
Detailed Description:P-Channel 60 V 7.3A (Ta) 1.8W (Ta) Surface Mount TSOT-23-6
256000 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | Diodes Incorporated |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | P-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7.3A (Ta) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 105mOhm @ 4.5A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 17.2 nC @ 10 V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 969 pF @ 30 V |
| Power Dissipation (Max) | 1.8W (Ta) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Base Product Number | DMP6110 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.