Part Number:UCC21530QDWKRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC GATE DRVR ISOLATED
Package:
Detailed Description:Half-Bridge Gate Driver IC CMOS/TTL 14-SOIC
4000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Channel Type | Independent |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel, P-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 1.2V, 1.6V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 4A, 6A |
| Input Type | CMOS/TTL |
| Rise / Fall Time (Typ) | 6ns, 7ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Base Product Number | UCC215 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.