Part Number:TPS5430DDAR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SOPWR
Package:
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.221V 1 Output 3A 8-PowerSOIC (0.154″, 3.90mm Width)
250000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.221V |
| Voltage - Output (Max) | 32.04V |
| Current - Output | 3A |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Base Product Number | TPS5430 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.