Part Number:TPS54160DGQR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP
Package:
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 1.5A 10-PowerTFSOP, 10-MSOP (0.118″, 3.00mm Width)
15000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 58V |
| Current - Output | 1.5A |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-PowerTFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 10-HVSSOP |
| Base Product Number | TPS54160 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.