Part Number:TPS2HB50AQPWPRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Description:50 MOHM OTP A
Package:
Detailed Description:Power Switch/Driver 2:1 N-Channel 18A 16-HTSSOP
36000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 2 |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | N-Channel |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 28V |
| Current - Output (Max) | 18A |
| Rds On (Typ) | 50mOhm |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Base Product Number | TPS2HB50 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.