Part Number:TPS22958DGNR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8MSOP
Package:
Detailed Description:Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 6A 8-HVSSOP
16532 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Rds On (Typ) | 14mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-HVSSOP |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.