Part Number:TMS5704357BZWTQQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC MCU 32BIT 4MB FLASH 337NFBGA
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-R5F Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 300MHz 4MB (4M x 8) FLASH 337-NFBGA (16×16)
3220 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-R5F |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Speed | 300MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, FlexRay, I²C, LINbus, MibSPI, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 145 |
| Program Memory Size | 4MB (4M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 128K x 8 |
| RAM Size | 512K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 41x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 337-LFBGA |
| Supplier Device Package | 337-NFBGA (16×16) |
| Base Product Number | TMS5704 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.