Part Number:TMP103AYFFR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:SENSOR DIGITAL -40C-125C 4DSBGA
Package:
Detailed Description:Temperature Sensor Digital, Local -40°C ~ 125°C 8 b 4-DSBGA (1×1)
645000 in stock
| Category | Sensors, Transducers |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Sensor Type | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 125°C |
| Output Type | I²C/SMBus |
| Voltage - Supply | 1.4V ~ 3.6V |
| Resolution | 8 b |
| Features | One-Shot, Shutdown Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±2°C (±3°C) |
| Test Condition | -10°C ~ 100°C (-40°C ~ 125°C) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-UFBGA, DSBGA |
| Supplier Device Package | 4-DSBGA (1×1) |
| Base Product Number | TMP103 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.