Part Number:TM4C1231H6PZIR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14×14)
1000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Tiva™ C |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 80MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT |
| Number of I/O | 69 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V ~ 3.63V |
| Data Converters | A/D 22x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14×14) |
| Base Product Number | TM4C1231 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.