Part Number:TLV743285PDBVR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC REG LIN 2.85V 300MA SOT23-5
Package:
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
30000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.85V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.29V @ 300mA |
| Current - Output | 300mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 60 µA |
| PSRR | 68dB ~ 28dB (100Hz ~ 100kHz) |
| Control Features | Enable |
| Protection Features | Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Base Product Number | TLV743285 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.