Part Number:TLE4286G
Manufacturer:Infineon Technologies
Description:IC REG LINEAR 5V 15MA SCT595-5
Package:
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15mA PG-SCT595-5
12000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.1V @ 10mA |
| Current - Output | 15mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| PSRR | 60dB (100Hz) |
| Control Features | Inhibit |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-SMD (5 Leads), Gull Wing |
| Supplier Device Package | PG-SCT595-5 |
| Base Product Number | TLE4286 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.