Part Number:STM8AF6223PCAX
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP
Package:
Detailed Description:STM8A Automotive, AEC-Q100, STM8A Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP
45000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | Automotive, AEC-Q100, STM8A |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Digi-Key Programmable | Not Verified |
| Core Processor | STM8A |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 16MHz |
| Connectivity | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 16 |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 640 x 8 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 7x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.