Part Number:STM32F407VGT7
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M4 STM32F4 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 168MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14×14)
4000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | STM32F4 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 168MHz |
| Connectivity | CANbus, DCMI, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 82 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.