Part Number:STM32F103RCT6
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M3 STM32F1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH
9600 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | STM32F1 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 72MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O | 51 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 48K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Base Product Number | STM32F103 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.