Part Number:STM32F103C8T6
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M3 series Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 72MHz 64KB (64K x 8) FLASH
12000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size | Core Size |
| Speed | Speed |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O | 37 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| RAM Size | 20K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 10x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Base Product Number | STM32F103 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.