Part Number:S07J-GS08
Manufacturer:Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Description:DIODE GP 600V 700MA DO219AB
Package:
Detailed Description:Diode 600 V 700mA Surface Mount DO-219AB (SMF)
2000000 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 700mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 1 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1.8 µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Capacitance @ Vr, F | 4pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Supplier Device Package | DO-219AB (SMF) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Base Product Number | S07 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.