Part Number:PIC32MX795F512L-80I/PT
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Package:
Detailed Description:MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (12×12)
1190 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | PIC® 32MX |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 80MHz |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 85 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (12×12) |
| Base Product Number | PIC32MX795 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.