Part Number:PIC18LF26K22-E/SS
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Package:
Detailed Description:PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SSOP
3200 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | PIC® XLP™ 18K |
| Package | Tube |
| Product Status | Active |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Core Processor | PIC |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 48MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 24 |
| Program Memory Size | 64KB (32K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| RAM Size | 3.8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 19x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.