Part Number:NCP1403SNT1G
Manufacturer:onsemi
Description:IC REG BOOST ADJ 50MA 5TSOP
Package:
Detailed Description:Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 50mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
12000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | onsemi |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Function | Step-Up |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 1.3V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |
| Voltage - Output (Max) | 15V |
| Current - Output | 50mA |
| Frequency - Switching | 300kHz |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.