Part Number:MRFE6S9060NR1
Manufacturer:NXP USA Inc.
Description:RF MOSFET LDMOS 28V TO270-2
Package:
Detailed Description:RF Mosfet 28 V 450 mA 880MHz 21.1dB 14W TO-270-2
8811 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | LDMOS |
| Frequency | 880MHz |
| Gain | 21.1dB |
| Voltage - Test | 28 V |
| Current - Test | 450 mA |
| Power - Output | 14W |
| Voltage - Rated | 66 V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-270AA |
| Supplier Device Package | TO-270-2 |
| Base Product Number | MRFE6 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.