Part Number:MPRM28AF360M120A00
Manufacturer:Vicor Corporation
Description:MIL PRM DC-DC CONVERTER, 50VIN 3
Package:
Detailed Description:Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 26 ~ 50V 5.56A 14V – 50V Input
300 in stock
| Category | Power Supplies – Board Mount |
|---|---|
| Mfr | Vicor Corporation |
| Series | VI Chip® PRM® (200W) |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 14V |
| Voltage - Input (Max) | 50V |
| Voltage - Output 1 | 26 ~ 50V |
| Current - Output (Max) | 5.56A |
| Power (Watts) | 200 W |
| Features | Adjustable Output |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Efficiency | 95.5% |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Module |
| Size / Dimension | 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) |
| Supplier Device Package | SMD |
| Approval Agency | CE |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.