Part Number:MK22FN1M0AVLQ12-ND
Manufacturer:NXP USA Inc.
Description:IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LQFP (20×20)
600 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | Kinetis K20 |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 120MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB, USB OTG |
| Peripherals | DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 100 |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 42x16b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.