Part Number:MCF52259CAG80
Manufacturer:NXP USA Inc.
Description:IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Package:
Detailed Description:Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20×20)
1295 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | MCF5225x |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | Coldfire V2 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 80MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, QSPI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 96 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-LQFP |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.