Part Number:MAX13487EESA+T
Manufacturer:Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description:IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
Package:
Detailed Description:1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC
5000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 25 mV |
| Data Rate | 500kbps |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Base Product Number | MAX13487 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.