Part Number:LM293DT
Manufacturer:STMicroelectronics
Description:IC COMPARATOR 2 GEN PUR 8SOIC
Package:
Detailed Description:Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC
89450 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | STMicroelectronics |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | General Purpose |
| Number of Elements | 2 |
| Output Type | CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 36V, ±1V ~ 18V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 30V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25µA @ 5V |
| Current - Output (Typ) | 18mA @ 5V |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Base Product Number | LM293 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.