Part Number:IRLR8726TRPBF
Manufacturer:Infineon Technologies
Description:MOSFET N-CH 30V 86A DPAK
Package:
Detailed Description:N-Channel 30 V 86A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount TO-252AA (DPAK)
58000 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 86A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.35V @ 50µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 23 nC @ 4.5 V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2150 pF @ 15 V |
| Power Dissipation (Max) | 75W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TO-252AA (DPAK) |
| Package / Case | TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Base Product Number | IRLR8726 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.