Part Number:IPB015N08N5
Manufacturer:Infineon Technologies
Description:MOSFET N-CH 80V 180A TO263-7
Package:
Detailed Description:N-Channel 80 V 180A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
10000 in stock
| Category | Discrete Semiconductor Products |
|---|---|
| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 80 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.5mOhm @ 100A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 279µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 222 nC @ 10 V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 16900 pF @ 40 V |
| Power Dissipation (Max) | 375W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PG-TO263-7 |
| Package / Case | TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab) |
| Base Product Number | IPB015 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.