Part Number:FS32K144HAT0MLHR
Manufacturer:NXP USA Inc.
Description:IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
Package:
Detailed Description:ARM® Cortex®-M4F S32K Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LQFP (10×10)
30645 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | NXP USA Inc. |
| Series | S32K |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 80MHz |
| Connectivity | CANbus, FlexIO, I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 58 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| RAM Size | 64K x 8 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.