Part Number:F280049PZSR
Manufacturer:Texas Instruments
Description:IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Package:
Detailed Description:C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14×14)
6000 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | C2000™ C28x Piccolo™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Core Processor | C28x |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 100MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 40 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 100K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.14V ~ 1.32V |
| Data Converters | A/D 21x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.