Part Number:DCR010505P
Manufacturer:Texas Instruments
Description:DC DC CONVERTER 5V 1W
Package:
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 200mA 4.5V – 5.5V Input
5000 in stock
| Category | Power Supplies – Board Mount |
|---|---|
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | DCR01 (1W) |
| Package | Tube |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Power (Watts) | 1 W |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, OTP, SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 18-DIP Module, 10 Leads |
| Size / Dimension | 0.90" L x 0.28" W x 0.21" H (22.9mm x 7.1mm x 5.3mm) |
| Control Features | Enable, Active High |
| Base Product Number | DCR010505 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.