Part Number:ATXMEGA32A4U-MH
Manufacturer:Microchip Technology
Description:IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 44VQFN
Package:
Detailed Description:AVR AVR® XMEGA® A4U Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7×7)
2700 in stock
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
|---|---|
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | AVR® XMEGA® A4U |
| Package | Tray |
| Product Status | Active |
| Core Processor | AVR |
| Core Size | 8/16-Bit |
| Speed | 32MHz |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 34 |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.6V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 12x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 44-VQFN (7×7) |
| Base Product Number | ATXMEGA32 |
provides 24/7 support every day
We'll reply you within 24 hours!The best quality and The best service.
Sign up and receive exclusive offers, product announcements and the latest in industry news direct to your inbox.